Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Przełęcz - elementy taktyki
#1
Czołgiści GE-PL,

Poniżej obowiązkowy poradnik dla całej naszej społeczności jeżeli chodzi o elementy taktyki na mapie Przełęcz, na której gramy głównie - póki co - CW.

1). Przeciwnik robi kampę - podjazd pod górkę, by nie tracić HP

a). sytuacja, kiedy atakujemy z 1-nki (dołu)
   

Na górkę przeważnie wpychamy 2 ciężkie czołgi - głównie IS-7 (ew. IS-4). Żeby je wepchać na górkę potrzeba do "pociągu" dodatkowo 6 czołgów.

Zwróćcie uwagę na zdjęcie, gdzie się je wpycha. Nigdzie indziej!

b). sytuacja, kiedy atakujemy z 2ki (góry)
   

Również na górkę wpychamy min. 2 czołgi ciężkie. Niekoniecznie to muszą być IS-7/IS-4, choć najlepiej, aby to były te czołgi. T110E5 ma lepszy wychył działa, podobnie japoński med 10 tieru (STB-1), nie gorzej pod tym względem wypada również T57 Heavy. Osoby, które będą grały takimi czołgami i chciałyby spróbować na górze powalczyć, niech zgłoszą się, zanim zaczniemy robić pociąg - rozważymy taką opcję podczas bitwy, w zależności od tego jakie mamy inne czołgi do dyspozycji.

2). Zakładka - atak z 1nki (dołu)
   
   

W takiej pozycji jak wyżej na zdjęciu, należy się ustawić po wykonaniu "pociągu" w opcji 1a. Powyższe ustawienie nazywa się potocznie "zakładka". Czołgi stoją pod kątem zwiększając efektywność swojego pancerza bocznego. Ponadto żaden z czołgów nie jest zasłonięty.

W zakładce ustawiają się tylko i wyłącznie czołgi ciężkie oraz td-eki z obrotową wieżą - choć tdeki typu WT, mogą na początku stać z tyłu i mieć bicie na górkę.

Tdeki typu T110E3, Jg. Pz. E 100 czy Foch, stoją przed zakładką, przy lewej stronie górki i uwaga - wyjeżdżają do ataku jako ostatnie, choć na początku trochę spotują pod artylerię.

a). Obrona 2jki (dołu):

Gdy bronimy dolnej bazy, nasza taktyka polega na wyjechaniu z bazy gdy przeciwnik podjeżdża w wąski przesmyk (prowadzący do capa). Często zdarza się, że niektóre czołgi nie mają przestrzału - są zasłaniane przez inne. Dlatego aby temu zaradzić powstał pomysł wyjazdu z dolnego capa, który pozwala na skuteczny ostrzał przeciwników z każdego dostępnego działa (nikt się nie zasłania). Jak to wygląda:
               
W tym przypadku w treningu brały udział czołgi E100, jednak każdy czołg broniący 2jki, podczas wyjazdu powinien zastosować ten manewr (E100, Mausy, ISy, E5, E4).

3). Capowanie - atak na właściciela (z 2-jki)

Poniżej 2 taktyki działania, jak atakujemy na capa z dwójki z góry.

a). przewaga czołgów ciężkich
   
   

i dodatkowo film:Zwróćcie uwagę, jak się ustawiamy na capie - każdy czołg ma bicie. Jak wjeżdżamy trójkami na bazę:
       
to się ustawiamy od lewej (patrząc na zdjęcie), czołg do czołgu (zasłaniając brzuchy - tworząc kąty) - na końcu dopiero wjeżdżają tdeki i ustawiają się najbardziej na prawo (patrząc na zdjęcie).

Na tej fotce macie ustawione 10 czołgów. Nawet jeśli będą bili w te najbardziej wysunięte td-eki, to one Panowie w ogóle nie kapują... tylko te pierwsze trzy E 100. Dlatego tak ważne jest, aby stanąć wszyscy na capie i równo - obok siebie, aby przeciwnik nie wiedział, kto kapuje.

b). pół na pół LUB opcja przewaga TD-eków
   

Zdjęcie może tego dobrze nie pokazuje, bo widać brzuszki, ale użyjcie wyobraźni i zwizualizujcie sobie sytuację, że na kapa wjeżdżają na początek 3 x T110E3 bądź podobne tdeki, które nie mają obrotowej wieży - wtedy nie mogą się ustawić jak zdjęcie w punkcie 3a, bo nie będą miały bicia. Wtedy się ustawiamy jak na zdjęciu w tym punkcie. Czołgi ciężkię mogą oczywiście się ustawić pod kątem jak na 3a, generalnie chodzi o to, aby każdy czołg w capie miał ostrzał na wszystko co wyjedzie zza górki.

Jakie czołgi biorą udział w ataku też jest ważne. Większość czołgów ciężkich (E100, TDki) wjeżdżają na capa, w momencie gdy z górki mają wsparcie (zazwyczaj) dwóch czołgów, które powinny choć trochę odwracać uwagę od capa. Gdy podczas ataku drużyna posiada czołg magazynkowy powinien on zająć pozycję w sektorze A2 (miniatura mapy). Również WTE100, jako czołg papierowy, nie powinien brać bezpośredniego udziału w starciu na capie. Tzn. WTE100 powinien zająć pozycję za czołgami capującymi, aby miał możliwość wycofania się i ewentualnego przeładowania magazynku. Miniatura obrazuje teoretyczne pozycje czołów podczas ataku na 1ke:
   

4). Obrona capa (wypychanie na górę):

a). Wypychanie czołgu/ów na górę w sektorze C1 (obrona jako właściciel):
               

Pozycja dosyć istota przy obronie prowincji. Wypychany może być Med lub magazynek (T57/50B). Najważniejszym elementem jest to, aby każdy czołg w pociągu stał idealnie równo względem czołgu stojącego przed nim tylko wtedy uda się wypchać czołg na górę. Potrzeba na to minimum 10 czołgów. Wypychanie trwa około 2 minuty.
WAŻNE!! KOLEJNOŚĆ "POCIĄGU" (inna niż na zdjęciach):
1. T57/Med
2. AMX 50B
3-6. E 100
7-12. Inne czołgi
Każdy pojazd w tzw. pociągu MUSI pchać!! Tylko wtedy uda się, czołgom do tego wyznaczonych, wjechać na górę.

b). Wypychanie czołgu/ów na górę w sektorze J7 (obrona z 2jki):
           

Bardzo innowacyjna pozycja, wykorzystywana tylko i wyłącznie przy "twardym defie" z 2jki.
Na górę wjedzie TYLKO Med, aby go tam wypchać potrzeba 10-12 czołgów.
WAŻNE!! KOLEJNOŚĆ "POCIĄGU"
1. Med (najlepiej T62-A, Obj. 140, Obj. 430, ew. B-C 25t.)
2-6. IS-7/IS-4
7-10. E 100
11-12. Inne czołgi

Pojazd z góry (J7) ma bicie w strategiczne punkty zaznaczone na zdjęciu (A, B i C):
   
Skutecznie eliminuje możliwość wypchania czołgów na górkę (A), uniemożliwia również spotowanie przy zjeździe z górki (B) oraz skutecznie ostrzeliwuje capa (C).
Ostrzelany może zostać tylko z zaznaczonych na zdjęciu punktów (A, B i C):
   
A - Mało prawdopodobne, ze względu wyłączenia możliwości wypchania tam czołgów;
B - patrz A;
C - tylko w momencie gdy czołgi wjadą w capa, którego broni 14 innych czołgów (mało prawdopodobne, że ktokolwiek się obróci Diabeł)
Najprawdopodobniej (nie sprawdzone info) wyjąć go stamtąd może tylko artyleria z lodowca:
   
Jednak czołg ma możliwość skutecznego schowania się za szczytem góry.

---------------------------------------------------------------------
Temat będziemy aktualizować o kolejne elementy taktyki jakie stosujemy na Przełęczy.

Pozdrawiam,
Menti82
nedved1022
Odpowiedz


Skocz do: